vineri, 27 ianuarie 2012

Ocazii pierdute.

Basescu a pierdut o buna ocazie ca sa taca(sau sa vorbeasca,dupa caz),Boc a pierdut o buna ocazie ca sa nu puna mana pe lopata(cum a facut ieri,de pilda),..deci cum s-ar spune,au pierdut trenul!Sper,ultimul tren.

miercuri, 25 ianuarie 2012

Boc va fi demis diseara de Basescu!

Ei,se pare ca cei ce au inghetat pentru noi au si invins pentru noi,partial macar!
................................................................
Cătălin Tolontan

Joi seara de la ora 21.

Bronnie Ware este o scriitoare britanica ce isi asteapta moartea in Australia.In asteptarea mortii ce i-a trecut prin cap duduii(care mai are zeci de ani de asteptat):Oare ce regreta oamenii cel mai des pe patul de moarte si ce a aflat,si aflam si noi odata cu ea:Printre cele mai mari regrete avute de oameni pe patul de moarte se numara urmatoarele:
1.Mi-as fi dorit sa fi avut curajul sa-mi traiesc propria viata,nu viata pe care altii o asteptau de la mine.
2.Mi-as fi dorit sa nu fi muncit atat de mult.
3.Mi-as fi dorit sa fi avut curajul sa-mi exprim sentimentele.
4.Mi-as fi dorit sa fi mentinut o legatura mai stransa cu prietenii.
5.Mi-as fi dorit sa ma fi lasat sa fiu fericit.
Si pentru ca sa nu ajungem sa regretam,atat de tarziu,trebuie sa ne adunam joi in Bodeguitta del medio,sa experimentam toate acele trairi si sentimente,toate condimentate cu muzica buna,tequila si niste surprize culinare mexicane(din partea casei).

Din dragoste pentru Bodeguitta!
























marți, 24 ianuarie 2012

Am vazut si romani fericiti!

Gata,chinul romanilor s-a sfarsit.Geniul nostru colectiv si-a facut datoria si i-a scos in fata pe gigantii Dan Bursuc,Bogdan Artistu(sunt crancen de individios) si pe De Santo,care le-au aratat ei,ba chiar ne-au aratat si noua.Unii cred ca ne-au si cantat!
.........................................................................................

luni, 23 ianuarie 2012

Marinarul moare dar nu se preda!

Asa cum ne-a obisnuit,Baselu arunca valetii peste bord atunci cand barca ea prea multa apa si da semne de scufundare.In trecut s-a debarasat de Monica Iacob Ridzi(ex ministrul tineretului si muncitoare in folosul si cu folos pentru fiica presedintelui,Eba,degraba purtatoare de demnitati evropenesti),apoi s-a debarasat de buldogul Blaga(ex ministru de interne),Videanu,Berceanu si tot asa.Azi trompeta Boc l-a demis,la dorinta marinerului, prin sms pe Baconski(deja ex ministrul de externe).
Da....barca ia apa,dar vom sti ca se va scufunda cu adevarat abia atunci cand o sa o vedem aruncata si pe Udrea,desi tare imi e ca Base o sa o ia cu el la fund...

Cainii latra caravana trece!

In timp ce oamenii racneste la Eba(Eba,tatal tau nu vrea sa vorbesc cu noi),Elena se ocupa cu lucruri care mai de care mai importante,mersul la salonul de infrumusetare fiind doar unul dintre ele,deci,fiecare cu ce-l doare.In paralel,pe Base il doare incontinuare la basca,fiind mai degraba atent la buletinele meteo(da doamne sa vina zapada,doar doar i-o convinge pe viermi sa stea in casa)decat la nemultumirea generala.

duminică, 22 ianuarie 2012

Îngheţ pentru tine !

Tot ce ne ramane de facut e sa-l chemam pe Chuck Norris sa rezolve problemele in locul nostru:Chuck Norris,help!
.............................................................................
Îngheţ pentru tine - Catavencii

sâmbătă, 21 ianuarie 2012

Revolutia porcilor de la Balc!

Ca sa nu ramana mai prejos decat viermii din toata tara care protesteaza impotriva traiului imbelsugat adus de Base odata cu guvernele Boc,porcii din domeniul de vanatoare al lui Ion Tiriac de la Balc au hotarat sa protesteze si ei,in felul lor,adica neobisnuit.In acest context,cei 10.000 de porci mistreti, pregatiti pentru vanatoarea anuala a magnatului roman, au pus mana de la mana si au pregatit un cantec ce ii va speria naprasnic pe doritorii de soric:Mai bine godac decat tragator/,mai bine vanat decat vanator/,mai bine paros decat mustacios/,mai bine viu decat cabanos!

vineri, 20 ianuarie 2012

Ai se eu te pego , (Proclamatia lui Base catre Tara!)

Chuck Norris!

Chuck Norris a ajuns la maturitatea secsuala inaintea tatalui sau!

Conu Basescu fata cu reactiunea.

Am votat in 2004 cu Traian Basescu,convins ca fac cel mai bun lucru cu putinta.Ma saturasem,asa cum se saturasera aproape toti cei ce formau cercul meu din acea vreme,mai putin Costel care e membru de partid,un membru loial si il respect pentru asta,de Nastase nenumarate case,Iliescu cel sarac si cinstit,dar orb complet la imbogatitii din jurul sau,Votcaroii si altii ca ei si voiam ceva mai multa libertate.De toate felurile.Base a avut grija sa imi arate cine este de fapt,un politruc insetat de putere absoluta,foarte repede de la inscaunare,mai precis in aprilie cand a vrut sa il schimbe,uitand intelegerile incheiate cu liberalii,pe premierul Tariceanu,sub pretextul necesitatii alegerilor anticipate,alegeri anticipate de care acum fuge ca dracu de tamaie.Din aprilie 2005 si pana astazi Base nu a facut altceva decat sa se dezbrace de toate hainele ce il strangeau si il ascundeau,haine ce se numeau politete,loialitate,corectidtudine,echidistanta,bun simt,caracter,diplomatie si multe altele,adica toate acele haine ce l-au ajutat sa se ajunga.Din aprilie 2005 si pana azi Base si-a alungat toti consilierii,si a dezamagit toata elita intelectuala(mai putin intelectualii lui Basescu,toti,de fapt,beneficiarii unor sinecuri nerusinate),a trimis pe centura orice Lavinia Sandru ce nu ii mai asculta deriva verbala,a injurat orice ziarist ce il incomoda cu vre-o dezvaluire ori alta,a pactizat cu toti indoielnicii transfugi din partidele de opozitie,si-a aservit toate serviciile secrete,a indus teama si suspiciunea in oricine i s-a opus in vre-un fel si asemeni tuturor mediocrilor cu palarii prea mari,s-a inconjurat de oameni si mai mediocri,pentru a nu putea fi contestat,iar Boc si ministrul de interne,Traian Igas,un domn ce si-a dat bac-ul la 24 de ani,sunt doar 2 exemple.Din 2005 pana mai ieri Base avea replica la orice,se pricepea la fel de mult la politica si la economie,la sport(daca e sa ne gandim la multitudinea de terenuri de sport facute in sate fara electricitate) si la cultura la tot si la nimic de fapt.Din 2005 si pana mai ieri cand voia sa fac dus,Base cobora in strada si se lasa imbaiat de multime.
Pana mai ieri.De cateva zile Base nu mai face dus(trebuie sa fie cumplit sa stai langa el),Base nu mai are replici,Base tace.Si daca pana si admiratorul sau declarat,Mircea Cartarescu,autorul celebrului "Levant",roman pe care Base s-a apucat sa-l citeasca prin 2004,i-a cerut azi sa isi dea demisia,vrand,probabil,sa-i ofere timpul necesar pentru a termina romanul,atunci,citand din Catavencii,base ar trebui sa ne lase:Maurul si-a facut datoria,mahmurul poate sa plece!

joi, 19 ianuarie 2012

Da-ti numai cate una sa ajunga pana in spate!

In Piata Universitatii si nu numai lumea e darnica.Nu fac deloc risipa de pietre din caldaram,borduri si molotoave.Jandarmii nu se lasa nici ei mai prejos,impartind, cu generozitate,bate,ciomege chiar, pe spate,fiecaruia dupa dimensiuni.Gazele lacrimogene si tunurile cu apa e inclusi.
In frenezia generala aproape ca ne simteam pe dinafara.Aveam impresia ca devenim zgarciti si nu,nu suntem.Si nu,nu vom sta deoparte,asa ca diseara vom da si noi in populatie.Si pentru ca nu avem bate,pietre si fumigene vom da cu meniuri surpriza(din partea casei),cu muzica si cu multa veselie,noi si Traffic Band!De la 21.30.

luni, 16 ianuarie 2012

Teoria conspiratiei!

Caloriile sunt niste ticaloase care in fiecare noaptea se baga in dulapurile noastre si ne micsoreaza lucrurile!