vineri, 30 decembrie 2011

Multumim!

Prieteni(indraznesc sa va numesc asa pentru ca pe multi dintre voi v-am revazut des in Bodeguitta,semn ca va place ceva aici,ca va simtiti intre prieteni,sper ca asa a fost si asa va ramane)va multumim ca ati ales,ca ne-ati ales si pentru a ramane una din destinatiile voastre preferate va promitem ca o sa ne apucam de munca(pana acum am cam batut apa in piua,mai multa teorie,prea multa dupa gustul meu,teoretician consacrat:P)si vom pune multe din ideile din"sertar" in practica,spre distractia voastra si folosul nostru,iar pentru cei ce nu au avut inspiratia si norocul sa ne sune la timp( nu mai avem nici un loc disponibil pentru petrecerea dintre ani)cat si pentru cei ce au facut-o,va dorim sincer un an cat mai nou!!!!
............................................................................
P.S.
Si pentru toata lumea numai iubire...

joi, 29 decembrie 2011

Uraturi in anul crizei!

Catavencii au comis,iar noi suntem de acord cu ei,uratura anului,reprodusa mai jos!

Daca treci in spatiul Schengen si
te-opresti pe la Bruxelles
Vezi o masa mare-ntinsa cu persoane
fel de fel
Caci din patru parti a lumii prezi-
denti si-un prim-ministru
Au venit ca sa-si serbeze Anul Nou cel
mai sinistru
..............................
Acum iata ca din bedroom Sarkozy,
berbantul,iese
Care tine-n a lui mana,mana vajnicei
metrese
Iar ea vine mladioasa,cu taioru-i strins
pe trup
Cu picioarele de Panzer si privirea
marca Krupp
Tare ca un Touareg,sprintena cum e
gazela
Cine nu ar recunoaste-o?Este ea,Merkel
Angela!
Vin bulgarii,spaniolii,chiar si grecii,
trepadusii
Cu un maturoi,Angela-i asteapta-ndara-
tu usii
Dar ce zgomot se aude?Bazait ca de
albine?
Toti se uita plictisiti,fiindca stiu de
unde vine:
Este Traienel al nostru!Intra-mpleticit in
ring:
Escuze-me,my friends,but now I want
to drink something!

miercuri, 28 decembrie 2011

Fara regrete,joi in Bodeguitta del medio!

Deci,Stefan Banica Jr a umplut iar sala palatului,de cateva ori,cu Vete,ghivete,chivete,chiuvete si tot asa,Stefan Hrusca a umplut si el sala palatului si nici nu avea cum sa nu o faca atunci cand el este interpretul celebrei colinde,numai de el stiute:"sloboaza-ne gazda-n tinda",iar daca Fuego nu a mai avut sucesul de altadata in Romania,l-a gasit in schimb intr-o parodie despre Kim Jong Il,ex liderul partii de nord a Coreei de sud.Asa,pentru toti cei ce au ratat ocaziile de mai sus si regreta,Bodeguitta del medio organizeaza ultimul concert din acest an al trupei Trafic si al invitatilor lor.Si cum baietii ne promit si promit,eu zic sa ne vedem maine seara,sa muncim alaturi de ei,pentru ca numai muncind nu ai timp de regrete!Opinia mea!!

Orice sfarsit de drum e inceputul altuia!

Ok,prieteni,cortina peste anul asta deja cade,dar,doar pentru a pregati spectacolul anului viitor.Speram si ne dorim ca sa fie mult mai bun(desi nici spectacolul de anul asta nu a fost printre cele mai rele-in actul al 2-lea din an a aparut Bodeguitta-si pentru unii asta a insemnat cate ceva),cu actorii,de langa noi ori din noi,mai sinceri si mai dedicati,cu spectatorii nostri,ori cu cei din noi, mai intelegatori cu greselile si emotiile actorilor si cu nici un regizor ori scenarist in jurul nostru,pentru ca,poate,a venit momentul sa ne scriem si sa ne jucam singuri rolurile,oricate greseli am face!
...................................................................

luni, 26 decembrie 2011

Porcul de Craciun!

Pentru prima data in indelungata lor istorie,documentata,cercetatorii englezi comit o grava eroare,prin generalizare,afirmand ca din cercetarile lor rezulta ca 80% din porcii de Craciun nu sunt altceva decat barbati grasi si urati.Afirmatia este denigratoare la adresa tuturor barbatilor bine crescuti,cu burta atarnand elegant peste curea si cu gusa dubla atarnand peste gusa initiala,barbati ce au muncit si au investit in ei ani intregi,uitand,cum era si firesc,de toti cei din jurul lor.In fapt lucrurile stau cu totul altfel si anume: 99% din porcii de Craciun sunt barbati grasi si urati!

sâmbătă, 24 decembrie 2011

El Fuego este viu,de Paste, si acum si de Craciun!

Fuego,cantaretul preferat al mamei mele,ba cred ca si al surorilor mele,macar a unora dintre ele,si a bunicilor mei,si cred ca si al bunicilor vostri,da lovitura dupa lovitura.Acum si in Coreea de nord!
.....................................................................
Fuego a rupt sufletul milioanelor de nord-coreeni - VIDEO | Buna Ziua Iasi Sambata, 24 Decembrie 2011

Cracit Fericiun!

miercuri, 21 decembrie 2011

Carnatii nu se face asa,stand la carciuma si bea!

Oameni buni si alti oameni,afum carnatii si pastrama pentru petrecerea de maine!Asa ca,hainele de duminica,ca abia duminica o sa reusiti sa fugiti din Bodeguitta si maine si poimaine seara va astept la treaba!

Ultimul Craciun,inainte de Revelion,joi in Bodeguitta!

Toata lumea organizeaza Cristmas Party si eram cat pe ce sa sa organizam si noi un Craciun Party(suna atat de ...cosmopolit,international chiar,nu-i asa:D),dar dat fiind faptul ca pana la Revelion nu mai prindem altul(decat unul de antrenament de vineri,cand o sa auzim o formatie noua)si dupa ce m-a umflat bine rasul am zis sa nu iau in deradere Craciunul asa ca va asteptam la o petrecere presarata de colinde si balade roamanesti si de aiurea,toate dedicate evenimentului anual,afumaturi romanesti traditionale(din partea casei),Adi,distractie si tot asa pana dimineata!

marți, 20 decembrie 2011

Aproape Craciun! Vineri in Bodeguitta del medio!!

Prieteni,e aproape Craciunul si pentru ca in seara cu pricina sunt Mos Craciun pentru o gasca de copii,va astept vineri sa-l sarbautorim impreuna cu afumaturi de casa(din partea casei),palinca si cu trupa noastra de vineri,"Aproape Unplugged", din al caror talent va oferim o mostra!

Tudor Chirila,solistul trupei Vama Veche a fost ucis!

Tudor Chirila,ex solistul trupei Vama Veche,revine in actualitatea din care disparuse, odata ce i s-a umplut capul de fum(uri),cu ajutorul unui videoclip dedicat Craciunului,in maniera de mai jos,sperand sa isi revitalizeze cariera ce a luat-o la vale.
Succes,in orice directie ai merge!:)
...................................................................................
Tudor Chirila a fost omorat - VIDEO :: BZI Lifestyle

luni, 19 decembrie 2011

De ce sunt porcii tristi in Romania?

Maine,poimaine e Sf Ignat,patronul proprietarilor de porci,a celor ce se dau in vant dupa carnea de porc,a macelarilor,in general a tuturor celor ce au o cat de mica legatura cu soriciul,cu muschiuletul de porc,carnatii ori toba(si a unui fost asociat ce era chiar din tagma supusa asomarii) si mai putin a porcilor insusi care sfarsesc taiati(asomati,pentru oficialii europeni:D )chiar in ziua Sfantului.Stau si ma gandesc,...Sf Ignat nu e foarte popular printre porci! Si au si motive! Nu stiu de cand taie romanii porci,presupun ca de cand au,deci nu foarte de demult,americanii,in schimb,taie curcani din a 4a sambata a lunii noiembrie a anului 1621,cand sarbatoresc Ziua Recunostintei,deci de ceva timp.In tot acest interval americanii au invatat sa convetuiasca cu simpaticele inaripate,pana au ajuns sa le si gratieze,prin mana Presedintelui lor,Barack Obama in ultimii ani, asa ca macar un curcan pe an e fericit.Romanii, popor tolerant,deasemenea, au invatat sa convetuiasca alaturi de porci,cel mai adesea imprumutand din caracterul si comportamentul lor si nu viceversa si doar o saptamana pe an se desolidarizeaza de ei,preferand sa fie considerati magari,nicidecum porci si asta e chiar saptamana asta.Acuma,ganditi-va cum i-ar sta lui Basescu gratiind un porc de Craciun??
P.S.
Faptul ca la noi traieste cel mai batran porc din lume,Baba(mama eroina a peste 500 de purcei) pre numele ei,nu are nici o legatura cu Presedintele si e doar exceptia ce confirma regula!

sâmbătă, 17 decembrie 2011

Cesaria Evora a murit!

Supranumita "diva desculta" pentru ca cel mai adesea chiar asa intra pe scena,desculta,in fapt e vorba de o modestie rar intalnita la cineva ascultat de sute de milioane de oameni.."ar trebui sa veniti in tara mea,in Republica Capului Verde si sa vedeti saracia de acolo.Acesta este modul nostru de viata.Asa am crescut!" ...
A murit la spitalul Baptista de Sousa din Sao Vicente,Capul Verde,la 70 de ani...
D-zeu s-o ierte,a facut multi oameni fericiti....

joi, 15 decembrie 2011

Sambata in Bodeguitta!

Iubitori de muzica buna,va cantam in struna,sambata in Bodeguitta del medio cu Trafic Band si o invitata surpriza!!!!!

Mananci si plangi!

Tocmai am aflat,diseara la petrecere,avem pentru voi,din partea casei asa cum v-am obisnuit,parjoale moldovenesti si piure de cartofi,ca la mama acasa.Deci,mananci si plangi(or sa fie cele mai condimentate parjoale pe care le-ati mancat in viata voastra):D

miercuri, 14 decembrie 2011

Vrajitoarele loveste din nou!

Se vede treaba ca deputatul Paun stia ce stia cand a retras proiectul de scoatere in afara legii a vrajitoriei.Dovada?Pai e suficient sa vedem ce a patit "saracuta"(la minte) Oana Zavoranu,cazuta in plasa unor colege de etnie,Mellisa si Vanessa(ce alte nume va asteptati sa poarte rroamele??),care au luat-o de picioare,au intors-o cu parul de pe cap in jos si au scuturat-o pana au curs din ea bani,masini,imobile in valoare de aproape 450 mii euro!Satula si deja leftera,matracoanta din Ferentari s-a dus la melitie care au facut ce stiu ei mai bine,adica inregistrari,inregistrari si iar inregistrari,cu care,se pare,au reusit sa le bage la racoare pe exoticele Mellisa&Vanessa,cel putin pentru moment.Dosarul este insa mult mai gros,nume"grele" ale showbiz de la noi fiind ademenite,in prostia lor,sa cotizeze la bunastarea celor doua si a clanului din care fac parte,populat,firesc,doar de colege de breasla,camatari,proxeneti si alte categorii de oameni intreprinzatori,categorii din care in mod constant Mircea ori chiar Traian Basescu isi aleg finii,pentru ca-nu-i asa?-de filosofi si literati suntem satui.Dintre ele amintim pe ex sotia lui Cristi Borcea,madam Borcea,ex sotia lui Ilie Nastase,Amalia,noua noastra stea,Inna si chiar, nu mai putin celebrul, Baneeeeeel Nicolitaaaaaaa(hmmm,pe fete le inteleg,sunt niste "ex"dar de ce o fi vrut omul sa fie descantat,de cine voia sa scape,sau de ce..de Gigi??Daca e asa atunci descantecele l-au ajutat,e bine mersi in Franta,departe de Gigi si de oile sale:D)
Acuma,romanii au un vechi proverb evreiesc:Nu e prost cel ce cere ci cel ce da!!!

marți, 13 decembrie 2011